Вітаємо реставраторів

Цими днями провідний реставраційний заклад держави – Національний науково-дослідний реставраційний центр України – відзначає 80-річчя від дня заснування. З цієї нагоди розпочала роботу ХІ Міжнародна науково-практична конференція «Наукова реставрація. Історія, сучасність, шляхи модернізації». Вважаємо за честь проведення зібрання, що триватиме впродовж чотирьох дні, саме в нашому музеї.

На Урочисту Академію завітали поважні гості – Міністр культури України Євген Нищук, Перший заступник директорa Департаменту культури КМДА Сергій Анжияк, керівники та фахівці провідних музейних і культурних закладів України та з-за кордону. У щирих вітаннях йшлося про реставрацію як невіддільну частину музейної справи та важливість спільної праці для збереження історичних, культурних надбань людства для прийдешніх поколінь.

Реставратори творять справжню магію. Вони виконують найскладніші реставраційні операції з рідкісними та унікальними матеріалами. Для них немає недосяжних вершин. Діяльність нашого музею також пов’язана з реставрацією. На плечі музейних фахівців покладена важка робота з документами, речами, зброєю, пропахлими порохом війни та пройнятими складною для сприйняття енергетикою. Це потребує виняткових зусиль та максимального співпереживання. Один із останніх прикладів – емоційний досвід завідувачки науково-реставраційного відділу Ірини Руденко, який вона набула під час роботи з одним із найвражаючих артефактів музею. У співпраці з провідними фахівцями країни їй довелося реставрувати рукавички, зроблені зі шкіри знищених в’язнів нацистських концтаборів. Це завдання стало справжнім викликом.

Необхідно було розправити рукавички, надати їм природної форми. Труднощі з’явилися одразу: тривалий час не вдавалося ні зволожити, ані ром’якшити матеріал. Свої враження Ірина описала приголомшливо: «Мені здалося, що я роблю їм боляче, вони не пускали мене до себе».

Ірині довелося припинити роботу. Вона звернулася до церкви, попросити прощення у всіх жертв війни та отримати духовне благословення і сили. «Я молилася і тримала піст, допоки не відчула, що можу продовжувати роботу». Артефакт відкрився в неймовірно тонких деталях, що вражають людську свідомість. Предмет жіночого туалету був виконаний бездоганно. Це майже ювелірна робота, ідеальний крій із використанням техніки виточок та підрізів, а також перфорація та обшиття мереживом. Віднайдені факти приголомшують своїм антигуманним єством та водночас розкривають перед науковцями незвідані до того свідчення глибини цинізму нацистів у роки Другої світової війни. Відтепер ця інформація стане предметом додаткового ґрунтовного дослідження.

Ця історія – один із прикладів зреалізованих нашими фахівцями реставраційних проектів. З досвідом реставраторів музею можна ознайомитися на сайті в розділі «Колекції. Врятовані реставраторами».

Запрошуємо всіх, хто обізнаний із реставраційною справою, до музею. Долучайтеся до провідних фахівців-реставраторів та запозичайте їхній передовий досвід.