На межі можливого: втеча з острова Узедом

11 квітня світ відзначає символічну та трагічну дату – Міжнародний день звільнення в'язнів нацистських концтаборів. Саме у цей день 1945 р. американські військові звільнили один із головних нацистських таборів – Бухенвальд. Довідавшись про наближення військ, в’язні підняли повстання, чим прискорили своє визволення. Американські військові були вражені від побаченого.

У цей день у музеї традиційно відбуваються пам’ятні заходи. У головній експозиції музею в просторі залу, який є символічним концтабором, що оповитий колючим дротом, де представлені знаряддя вбивства, фото, документи, особисті речі в’язнів – свідків тих жахливих злочинів, розповідь видалася досить емоційною та вражаючою. Молоді хлопці та дівчата отримали грунтовні знання загалом про табори: причини виникнення, історію створення, їхні типи, систему, принципи функціонування. Було окреслено категорії людей, які за тих чи інших обставин могли опинитися у таборі.

Для студентів музейні фахівці підготували презентацію музейного дослідження «На межі можливого: втеча з острова Узедом». Це історія про унікальну втечу групи радянських військовополонених на чолі з Михайлом Девятаєвим із німецького табору, що діяв поблизу секретного полігону Пенемюнде на острові Узедом. Там випробовувалася ракетна зброя – снаряди ФАУ-1 та ракети ФАУ-2. Десять виснажених важкою працею в’язнів зуміли втекти на захопленому у ворога бомбардувальнику. Несила повірити в трагічне завершення цієї історії, але через місяць після втечі шестеро з них загинули майже в один день під час штурму річки Одер у Німеччині, перебуваючи в складі передових частин радянських військ. Така лиха доля спіткала колишніх в’язнів. А скільки загублених душ дотепер літають поміж бараків та крематоріїв нацистських концтаборів, що нині стали місцями пам’яті?

Трагічні уроки минулого для людства стали справжнім потрясінням і не мають повторюватися ніколи знову.