Нова виставка «Берестейський мир»

Сьогодні в головній експозиції Меморіального комплексу відбулася презентація виставкового проекту «Берестейський мир», присвяченого одній із знакових подій в історії українського державотворення. 100 років тому, 9 лютого 1918 р., між країнами Четверного союзу (Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією, Туреччиною) та Українською Народною Республікою було укладено мирну угоду, яка для молодої Української держави стала першим проявом дипломатії, свідченням міжнародного визнання її незалежності та становлення нації.

Виставку розміщено у формі тризуба. Адже саме цей відомий із давньоруських часів символ у 1918 р. було затверджено як Державний герб УНР. До створення виставки залучено матеріали з фондів Національного музею історії України у Другій світовій війні, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Бібліотеки імені Ольжича, а також із приватних колекцій Олексія Шереметьєва та Дмитра Піркла.

Презентацію відвідали учні київських шкіл та студенти. На початку зустрічі аудиторія переглянула кадри унікальної кінохроніки про церемонію підписання Берестейського мирного договору, які супроводжувалися змістовними коментарями історика, директора бібліотеки імені Ольжича Олександра Кучерука. Наші гості дізналися про умови угоди, деталі церемонії підписання, кулуарні домовленості, долю українських дипломатів. Разом із дослідником намагалися знайти відповідь на запитання: «Чому ті події є ніби віддзеркаленням нашого сьогодення? Чому молода Українська держава не змогла відстояти і зберегти свою незалежність?». Відповідаючи на ці запитання, пан Кучерук зазначив, що це була перевірка можливостей та важливий досвід молодої української дипломатії, зокрема процитував слова Євгена Коновальця: «Без України не буде порядку в Європі».

Лейтмотивом виступу Дмитра Піркла, відомого українського колекціонера та мецената, стали історії артефактів із його колекції, представлених серед експонатів. Він розповів про видання «Збірник державних актів» 1918 р., де вміщено текст Берестейського договору німецькою та українською мовами, наголосив на безперервності та правонаступництві українських історичних і державотворчих традицій.

Після закінчення презентації всі учасники заходу ознайомилися з матеріалами виставки – документами, зокрема текстами універсалів Української Центральної Ради, брошурами та книгами, фото та плакатами 1914 – 1918 рр., ілюстраціями з газет і журналів, зразками озброєння та військового спорядження армій Четверного союзу та Антанти, особистими речами українців – учасників Першої світової війни.

Виставка розрахована на широку аудиторію і покликана відродити історичну пам’ять та сформувати громадянську позицію відвідувачів музею. Минуле і сучасність завжди пов’язані. Адже сьогодні небайдужі українські патріоти, як колись герої Крут та воїни армії УНР, укотре опинилися перед важким випробуванням і необхідністю відстоювати територіальну цілісність та незалежність власної держави.

Експозиція «Берестейський мир» буде функціонувати впродовж 2018 р. На її платформі в музеї планується провести низку зустрічей з істориками, архівістами, дипломатами, обговорити різні аспекти доленосної угоди, обставин її підписання та наслідки. Запрошуємо взяти участь у заходах. Замовлення за телефоном: 044 285-94-52.